Muhafazakar Ülkelerde Nefret Söylemi Artıyor

“Süregelen açmazlar: Din, köktendincilikler ve insan hakları” panelinde köktendinciliğin kadının insan hakları üzerindeki olumsuz etkileri ve muhafazakar ülkelerde kadın ve LGBT bireylere yönelik ayrımcılık konuşuldu.

12. AWİD Uluslararası Kadın Hakları ve Kalkınma Forumu’nda “Süregelen açmazlar: Din, köktendincilikler ve İnsan hakları” panelinde Brezilya Karar Verme Hakkı İçin Katolikler Derneği’nden Maria Jose Nunes, Anayasal Haklar Merkezi’nden Pam Spees, Eşitlik için Küresel Hareket’ten Zainah Anwar ve Afrika Lezbiyenler Koalisyonu’ndan Patricia Cavanagh konuştu.
Eşitlikçi bir yasa olmasına rağmen ayrımlar var

Patricia Cavanagh, Güney Afrika’nın eşitlikçi ve insan hakları odaklı bir ülke olmasına rağmen başbakanın çok eşli evlilik yaptığını belirtti.
Cavanagh, ülkesinde eşcinselliğin yasak olmamasına rağmen kadına ve LGBTT’lere yönelik geleneksel tutumun devam ettiğini vurgulayarak, LGBTT’lerin köktendinci feminist kadınlar arasında da dışlandığının altını çizdi. İslam ülkelerinde köktendinci kadınların feminist olamayacağı inancının hakim olduğunu ifade etti.
“Ataerkil toplumlarında eşitlik üzerine konuşmak kolay ama iş özgürlüğe gelince ses çıkmıyor” diyen Cavanagh, köktendinciliği aşırı yaşayan ülkelerde kadına ve LGBTT bireylere yönelik nefret söyleminin yoğunlukta olduğunu ve bunun da insan haklarına aykırı olduğunu vurguladı.
Din kadının haklarını ihlal ediyor

Zainah Anwar, dini inanışın gerekliliğinin kadının haklarını ihlak ettiğini vurguladı.
“Demokratik kurumların geliştiği aşırı sağ ülkelerde dini bakış açısının hakim olmasından kaynaklı, cinsiyet eşitsizliğini bir hak olarak görüyor”
“Eve ekmek getiren erkektir’ düşüncesi kadınları erkeğe daha çok bağlıyor ve kadının birçok yasal haktan yararlanamamasına neden oluyor.
“Veraset sisteminde nasıl olsa erkek evine bakıyor düşüncesi kadının mirasta da bir hak talep edememesine yol açıyor.”
Anwar, dinci ülkelerin gittikçe muhafazakarlaştığını, muhafazakarlığın ise nefret dilini artırdığını düşünüyor.
“Muhafazakar ülke kendi gibi düşünmeyeni din karşıtı olarak görüyor ve bastırmak için nefret söylemi geliştirerek ötekileştiriyor. Birçok insan hakları sözleşmesine imza atmış aşırı dinci ülkeler bu anlaşmaları göremezden geliyor”.
Dinin kamu politikalarını etkilediği ülkelerde insan hakları ayrımının hukuki olarak oturması gerektiğin belirten Anwar, imzalanan eşitlik sözleşmelerine uyulması gerektiğini belirtti.
Kimlik ayrımı insan hakları ihlali

Köktendinciliği Brezilya’daki katolik kliseleri örneğinden yola çıkarak anlatan Maria Jose Rosada Nunes, klisenin yüzyıllardır devlet işlerinden ayrı olduğunu, şimdi ise hükümetin klise ile bir anlaşma yaparak okullara dini soktuğunu belirtti.
Katolik inancına sahip olmayan insanların haklarının ihlal edildiğini söyelyen Nunes, laikliğe de ters olduğunun altını çizdi. Ayrımcılık konusunun evrensel ölçekte aşılmadığını söyledi.
Laikliğin din karşıtı olmadığı anlatılmalı

Köktendincilikle laiklik arasında bir ayrım yapılması gerektiğine inan Speese, kamu alanlarında dinin egemen olmamasını söyledi.
“Laiklik demokratik ülkelerde olmazsa olmaz” diyen Speese “Köktendinciliği benimseyen ülkelere, laikliğin din karşıtı olmadığı anlatılmalıdır” diye konuştu.
“Laikliğin bütün dinler arasında saygıyı barındırır, çünkü içinde eşitkik yatıyor. Farklı dinden olmayanlara karşı saygı var”.
İnsan hakları ihlallerine sebebiyet vermemek için kanunların evrensel yasalara göre düzenlenmesi gerektiğini belirten Speese kanunların dinin tekelinde olmamasını söyledi. (RDY/ÇT)

kaynak:bianet

Related posts:

Tecavüz Sanığını Baro Başkanı Neden Savunamaz
Cumartesi Anneleri
BDP Fatma Şahin'e Sordu: KEFEK Kapatılacak mı?
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29 Nisan 2012, 14:08 tarihinde Kadın kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 240 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
EŞİTLİK


Çok Okunan Haberler
İzmir’de belediye işçisi taşerona karşı sokakta

İzmir’de belediye işçisi taşerona karşı ...

İzmir Büyükşehir Belediye bünyesinde çalışan İzelman İdari İşler şirketi  işçileri ‘taşerona hayır’ diyerek Belediye önünde basın... [Devamı]
“Fethiye” Sanıklarının Beraatine…

“Fethiye” Sanıklarının Beraa...

Kadınlar toplu tecavüz davası sanıklarının beraatini “Fethiyelilerin güvende olmadığını düşünüyoruz çünkü tecavüzcüler dışarıda”... [Devamı]
Kan donduran itiraflar!

Kan donduran itiraflar!

Askerler; ’1994’te Hazro, Lice, Hani ve Kulp’a bağlı 30 köyü yakıp PKK yaktı dedik’   Faili meçhuller için, Diyarbakır Cumhuriyet... [Devamı]
Cumartesi Anneleri

Cumartesi Anneleri

’450 haftadır Öfkemiz sınırları aştı ama Türkiye’de kulaklar duymadı’   İSTANBUL – Faili meçhul cinayetlere kurban... [Devamı]
TMMOB’ye ‘AK darbe’

TMMOB’ye ‘AK darbe’

Bakanlar Kurulu kararıyla Orman Mühendisleri Odası Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlanırken, 11 meslek odasının Çevre ve Şehircilik... [Devamı]
DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu: “Köleliğe karşı direneceğiz”

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu: “K...

DİSK Genel Sekreteri Arzu Atabek Çerkezoğlu, AKP hükümetinin 2014 programına dair bir açıklama yaparak Hükümet programı işçi sınıfına kölelik... [Devamı]
YAZARLARIMIZ VE ALINTI YAZARLAR
Anket
Sitemizin Yeni Tasarımı Nasıl Olmuş ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yorumlar
Resim Galerisi
Video Galerisi